Polenergia S.a. · GPW:PEP
Polenergia — H1 2026 Earnings Presentation
48 slides from Polenergia's earnings presentation, Sep 1, 2026
Slide 1: Wyniki finansowe za 1. półrocze 2026 roku
GRUPA POLENERGIA Wyniki finansowe za 1. półrocze 2026 roku Polenergia © 2026
Slide 2: Agenda
Agenda 01 Wyniki finansowe – 1. półrocze 2026 02 Najważniejsze wydarzenia i status realizacji strategicznych projektów 03 Podsumowanie kluczowych parametrów operacyjnych 04 Wyniki finansowe - 2. kwartał i 1. półrocze 2026 05 Szczegółowe wyniki segmentów 06 Wyniki niefinansowe. Status realizacji Stra
Slide 3: Zarząd Polenergii S.A.
Zarząd Polenergii S.A. ADAM PURWIN FILIP WOJCIECHOWSKI PIOTR SUJECKI Prezes Zarządu (CEO) I Wiceprezes Zarządu (CDO) II Wiceprezes Zarządu (CFO) Zarząd Polenergia S.A. 3
Slide 4: Wyniki finansowe
Wyniki finansowe 1. półrocze 2026 roku
Slide 5: Wyniki finansowe 1. półrocze 2026 roku
Wyniki finansowe 1. półrocze 2026 roku 1 752,5 mln zł 214,0 mln zł 226,9 mln zł 10,8 mln zł Przychody z segmentem obrotu EBITDA Skorygowana EBITDA Skorygowany zysk netto Wyniki finansowe 5
Slide 6: Najważniejsze wydarzenia i status realizacji strategicznych projektów
Najważniejsze wydarzenia i status realizacji strategicznych projektów 6
Slide 7: Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne pozostają filarem Grupy
Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne pozostają filarem Grupy, z 642 MW mocy zainstalowanej w OZE oraz portfelem 1 931 MW projektów lądowych i ok. 0,9 MW w BESS 3 3 000 projekty wiatrowe MW1 na Bałtyku w rozwoju 13 493 lądowych farm MW 2 wiatrowych 3 7 149 farm fotowoltaicznych MWp Najważniejsze wydarzeni
Slide 8: Bałtyk 2 i Bałtyk 3 na zaawansowanym etapie realizacji kluczowych kontraktów
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 na zaawansowanym etapie realizacji kluczowych kontraktów… Wartość bilansowa inwestycji Grupy w Bałtyk 2&3 (mln zł): 2,720 2,663 -57 Styczeń ’26 Udział w wyniku netto projektów Czerwiec ’26 Zaciągnięty dług na poziomie 100% joint venture: 9,4 mld zł1 Oczekiwana roczna produkcja: 5
Slide 9: Postępy prac instalacyjnych na morzu Bałtyk 2 i 3
…oraz widocznymi postępami w realizacji prac instalacyjnych na morzu, prowadzonymi zgodnie z kluczowymi kamieniami milowymi, wzmacniają tempo transformacji energetycznej kraju Postępy w 2. kwartale 2026 roku, zgodne z harmonogramem: W 2026 r. weszliśmy w zaawansowany etap prac na morzu, a pierwsza e
Slide 10: Bałtyk 1, największy projekt morskiej energetyki wiatrowej
Bałtyk 1, trzeci projekt norwesko-polskiego partnerstwa o planowanej mocy do 1,56 GW, jest największym projektem morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego… Wartość bilansowa inwestycji Grupy w Bałtyk 1 (mln zł): 215,163 215,167 0,004 Styczeń ’26 Udział w wyniku netto projektu
Slide 11: Bałtyk 1 po wygranej aukcji w 2025 roku
…po wygranej aukcji dla morskich farm wiatrowych w 2025 roku, projekt w 1. półroczu 2026 roku, pozostawał w fazie rozwoju, koncentrując się na dalszej optymalizacji wariantu technologicznego, analizie danych z badań dna morskiego oraz kontynuacji kluczowych procedur administracyjnych Postępy w 2. kw
Slide 12: Projekt farm wiatrowych w okręgu Tulcza w Rumunii
W okręgu Tulcza, jednym z najbardziej wietrznych regionów Rumunii, Polenergia rozwija projekt farm wiatrowych o mocy do 685,6 MW, dorównujący skalą całemu lądowemu biznesowi Grupy w Polsce… Do 685,6 MW - moc projektu w warunkach przyłączenia Okręg Tulcza – jeden z najbardziej wietrznych Pozwolenia b
Slide 13: Rumunia: pozwolenia budowlane i gotowość do FID w 2027
…celując w osiągnięcie pozwoleń budowlanych nie później niż do połowy 2027 roku oraz gotowości do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej w 2027 roku Postępy w 2. kwartale 2026 roku: W 2026 r. skupiamy się na zabezpieczeniu trasy kablowej, celując w osiągnięcie gotowości do podjęcia finalnej decyzji
Slide 14: Polenergia wzmacnia pozycję w OZE
Polenergia systematycznie wzmacnia swoją pozycję w OZE, rozwijając projekty wiatrowe na lądzie, fotowoltaiczne oraz magazyny energii Operacyjne aktywa: Liczba projektów oraz zainstalowana i rozwijana moc (MW): Aktywa w rozwoju: 13 1 14 28 Do 1 021 MW | lądowe projekty wiatrowe w fazie Farmy wiatrowe
Slide 15: Zabezpieczenie 83% planowanej produkcji energii na 2027 rok
Jednocześnie zabezpieczenie 83% planowanej produkcji energii na 2027 rok, wzmacnia stabilność przychodów oraz zwiększa przewidywalność wyników operacyjnych 408 zł/MWh Szacowana zabezpieczona średnia cena sprzedaży 83% energii elektrycznej w 2027 r. po koszcie profilu1 63% 57% 57% 54% 63% 17% 17% 15%
Slide 16: Podsumowanie kluczowych parametrów operacyjnych
Podsumowanie kluczowych parametrów operacyjnych 16
Slide 17: Niższa produktywność lądowych farm wiatrowych w 2. kwartale 2026
Niższa produktywność lądowych farm wiatrowych w 2. kwartale 2026 r. Produkcja lądowych farm wiatrowych (GWh) Średni stały koszt operacyjny na MW w lądowych farmach Średnie przychody na MWh (po kosztach bilansowania i produktywność (%) wiatrowych (tys. PLN/MW/rok)1 i profilu) na poziomie Grupy (PLN/M
Slide 18: Wzrost produkcji energii z PV dzięki Szprotawa I i II
15% wzrost produkcji energii z PV dzięki uruchomieniu farm Szprotawa I i II (67MW)1 Produkcja farm fotowoltaicznych (GWh) Średni stały koszt operacyjny na MW w farmach Średnie przychody na MWh (po kosztach bilansowania i produktywność (%) fotowoltaicznych (tys. PLN/MW/rok) 2 i profilu) na poziomie G
Slide 19: Produktywność farm wiatrowych względem rynku
Nasze projekty w większości osiągają średnią produktywność powyżej rynku Niższa produktywność w 2. kw. 2026 roku względem 2. kw. 2025 ze względu na mniej korzystne warunki wietrzności -16% 677,5 Produkcja (netto), narastająco 180,9 569,6 146,8 YTD Produktywność (%) YTD Produkcja (GWh) 68,3 61,1 72,1
Slide 20: Capacity factor (%)
Obserwowane okresowe spadki wietrzności wpisują się w naturalną zmienność warunków atmosferycznych i nie wskazują ryzyka utrzymania się tej sytuacji w dłuższym okresie 0,5 0,4 Capacity factor (%) 0,3 0,2 0,1 0,0 I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Miesiąc 2024 2025 2026 Średnia 2021-2025 ➢ W 2026
Slide 21: Kluczowe parametry operacyjne segmentu dystrybucji
Kluczowe parametry operacyjne dotyczące segmentu dystrybucji Dystrybucja – sprzedaż i dystrybucja energii elektrycznej (GWh) Dane kwartalne Dane narastające +3% +1% 160 155 77 78 +10% +9% 62 28 56 26 Sprzedaż energii elektrycznej (GWh) Dystrybucja energii elektrycznej (GWh) Sprzedaż energii elektryc
Slide 22: Wyniki finansowe - 2. kwartał i 1. półrocze 2026
Wyniki finansowe - 2. kwartał i 1. półrocze 2026 22 26
Slide 23: Wyniki finansowe za 1. półrocze i 2. kwartał 2026 roku
Wyniki finansowe za 1. półrocze i 2. kwartał 2026 roku Przychody (bez segmentu obrotu) (mln zł) EBITDA (mln zł) Skorygowany zysk netto (mln zł) Dane kwartalne 71,5m skorygowana EBITDA1 -21% -48,4 -42% -695% -62,9 -4,7 0,7 234,7 151,0 186,3 -4,0 88,1 2 kw. 2025 2 kw. 2026 Dane narastające 226,9m skor
Slide 24: Struktura wyniku EBITDA – 2. kwartał 2026
Struktura wyniku EBITDA – 2. kwartał 2026 r. w porównaniu do 2. kwartału 2025 r. Struktura wyniku EBITDA w 2. kwartale 2026 r. (mln zł) -39,8m -1,8m -2,9m -5,8m -5,6m -6,9m 71,5m skorygowana EBITDA1 6,0 (0,3) 10,3 (26,5) 87,8 10,8 88,1 Lądowe Farmy Wiatrowe Fotowoltaika Gaz i Czyste Paliwa Obrót i s
Slide 25: Struktura wyniku EBITDA – 6 miesięcy 2026
Struktura wyniku EBITDA – 6 miesięcy 2026 r. w porównaniu do 6 miesięcy 2025 r. Struktura wyniku EBITDA w 2026 r. (mln zł) -70,9m -1,6m +0,4m -4,7m -8,4m -13,7m 226,9m skorygowana EBITDA1 16,5 32,6 (47,8) 214,0 193,8 4,7 14,2 Lądowe Farmy Wiatrowe Fotowoltaika Gaz i Czyste Paliwa Obrót i sprzedaż Dy
Slide 26: Przepływy pieniężne Grupy Polenergia
Przepływy pieniężne Grupy Polenergia Przepływy pieniężne Grupy w 2. kwartale 2026 r. 2. kwartał 2026: • Przepływy środków z działalności inwestycyjnej: Nakłady inwestycyjne poniesione w projektach farm 88,1 1,0 wiatrowych i fotowoltaicznych (-23,1m), w szczególności na budowę projektu PV Rajkowy, na
Slide 27: Struktura zadłużenia Grupy na 30 czerwca 2026
Struktura zadłużenia Grupy Polenergia na dzień 30 czerwca 2026 roku Zadłużenie brutto Struktura zadłużenia Struktura zadłużenia (mln zł) według segmentów – zabezpieczenie stopy procentowej 2 952 2 936 2 936 mln zł 874 7% 927 35% 80% 82% 81% 83% 83% 525 79% 532 82% 82% 86% 88% 1 553 1 478 51% 7% 21%
Slide 28: Mocna pozycja płynnościowa Grupy
1 948 mln zł - Mocna pozycja płynnościowa Grupy Pozycja płynnościowa Grupy Polenergia (mln zł) Komentarz 1 948 Mocna pozycja płynnościowa Grupy Środki pieniężne na VI 2026 • Bezpieczeństwo finansowe jest dla nas priorytetem – dbamy o to, aby 190 ∑: 1 459 mln zł Grupa miała odpowiedni bufor bezpiecze
Slide 29: Szczegółowe wyniki segmentów
Szczegółowe wyniki segmentów 29 26
Slide 30: Lądowe farmy wiatrowe – 2. kwartał
Lądowe farmy wiatrowe – 2. kwartał EBITDA build-up (mln zł) Komentarz: 102,8 4,9 • W 2. kwartale 2026 roku segment farm wiatrowych osiągnął wynik EBITDA niższy o (24,9) 87,8 5,0 39,8 mln zł w porównaniu do 2. kwartału 2025 r. • Spadek wynikał przede wszystkim z niższego wolumenu produkcji energii w
Slide 31: Lądowe farmy wiatrowe – narastająco
Lądowe farmy wiatrowe – narastająco EBITDA build-up (mln zł) Komentarz: 225,2 10,8 (49,2) • W 1. półroczu 2026 roku segment farm wiatrowych osiągnął wynik EBITDA niższy o 193,8 7,0 70,9 mln zł w porównaniu do 1. półrocza 2025 roku. • Spadek ten wynikał przede wszystkim z niższego wolumenu produkcji
Slide 32: Fotowoltaika – 2. kwartał
Fotowoltaika – 2. kwartał EBITDA build-up (mln zł) Komentarz: 14,4 • Wynik EBITDA segmentu w 2. kw. 2026 r. był niższy o 1,8 mln zł r/r, co wynikało (3,8) 10,8 głównie z niższych cen sprzedaży energii elektrycznej, będących efektem 0,2 zakończenia korzystnego zabezpieczenia ceny dla jednego z projek
Slide 33: Fotowoltaika – narastająco
Fotowoltaika – narastająco EBITDA build-up (mln zł) Komentarz: 21,6 • Wynik EBITDA segmentu w 2026 r. był niższy o 1,6 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu 2025 r., głównie w wyniku niższych cen sprzedaży energii (7,0) 14,2 elektrycznej, będących efektem zakończenia korzystnego zabezpieczenia
Slide 34: Obrót i sprzedaż – 2. kwartał
Obrót i sprzedaż – 2. kwartał EBITDA build-up (mln zł) Komentarz: Spadek wyniku EBITDA w segmencie Obrotu i sprzedaży w związku z: 0,9 1,2 3,2 • niższą marżą na handlu i obsłudze biznesu, przede wszystkim na handlu 0,6 0,0 0,0 (11,0) spekulacyjnym zielonymi certyfikatami z uwagi na istotny spadek zm
Slide 35: Obrót i sprzedaż – narastająco
Obrót i sprzedaż – narastająco EBITDA build-up (mln zł) Komentarz: Spadek wyniku EBITDA w segmencie Obrotu i Sprzedaży w związku z: 4,8 (2,5) • niższym wynikiem na sprzedaży energii – m.in. w konsekwencji zaniechania 9,6 (21,3) działalności w segmencie sprzedaży do klientów B2C oraz zakończeniem 0,0
Slide 36: Dystrybucja – 2. kwartał
Dystrybucja – 2. kwartał EBITDA build-up (mln zł) Komentarz: (6,2) • Segment dystrybucji w drugim kwartale 2026 zanotował wynik EBITDA na poziomie niższym o 5,6 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, co jest 11,6 głównie skutkiem niższej marży na sprzedaży energii, głównie w kon
Slide 37: Dystrybucja – narastająco
Dystrybucja – narastająco EBITDA build-up (mln zł) Komentarz: • Segment dystrybucji zanotował spadek wyniku EBITDA o 8,4 mln zł (11,0) w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, co jest głównie 22,8 (3,3) 16,5 konsekwencją niższej marży na sprzedaży energii elektrycznej w porównaniu z anal
Slide 38: Wyniki niefinansowe. Status realizacji Strategii Grupy
Wyniki niefinansowe Status realizacji Strategii Grupy 38
Slide 39: ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (1/3)
ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (1/3) E - ŚRODOWISKO • Farma Fotowoltaiczna Rajkowy (35 MWp) – aktualny status: w budowie. • Projekty Morskich Farm Wiatrowych Bałtyk 2 and Bałtyk 3 - projekty Polenergii oraz firmy Equinor - aktualny status: w budowie. • Dodatkowy, coroczny monitoring ptak
Slide 40: ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (2/3)
ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (2/3) S - SPOŁECZEŃSTWO • Realizacja Polityki Zaangażowania Społecznego Grupy Polenergia (1% konsolidowanego zysku netto z przeznaczeniem na działania społeczne): w Q2 podpisano 153 umowy darowizn na łączną kwotę 1 591 316,15 zł. Dzięki temu wsparciu zreal
Slide 41: ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (3/3)
ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (3/3) G – ŁAD ZARZĄDCZY • Grupa Polenergia jest w TOP 35% najlepszych firm spośród wszystkich ocenianych przez EcoVadis - Polenergia została wyróżniona Brązowym Medalem EcoVadis. • Prace nad polityką zrównoważonych zakupów są w toku. • Trwają prace nad usta
Slide 42: Strategia Grupy na lata 2025 – 2030
Strategia Grupy na lata 2025 – 2030 | Wykorzystanie nowych szans rynkowych i ograniczenie ryzyk ➢ Priorytet: Rozwój morskich farm wiatrowych: Bałtyk 1,2 i 3 do 3 GW mocy, które zasilą ponad 4 mln gospodarstw zieloną energią, Wzrost mocy wytwórczych1 do 1,5 GW w 2030 roku1. ➢ Konsekwentny development
Slide 43: Status realizacji strategii Grupy (1/3)
Status realizacji strategii Grupy (1/3) Postępy w budowie projektów Bałtyk 2 i 3 zgodnie z harmonogramem: Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 (łączna planowana moc ok. 1,4 GW): • Grupa realizuje wspólnie z partnerem projekty MFW Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW, które znajdują się w fazie zaaw
Slide 44: Status realizacji strategii Grupy (2/3)
Status realizacji strategii Grupy (2/3) 493 MW farm wiatrowych i 149 MWp farm fotowoltaicznych w eksploatacji: • Grupa posiada silną bazę operacyjną w segmencie lądowych farm wiatrowych, eksploatując aktywa o łącznej mocy 493 MW. • W obszarze nowych projektów Grupa rozwija portfel lądowych farm wiat
Slide 45: Status realizacji strategii Grupy (3/3)
Status realizacji strategii Grupy (3/3) Grupa rozwija model sprzedaży w ramach długoterminowych kontraktów PPA i CfD i pracuje nad pozyskaniem nowych projektów przyłączeniowych w segmencie Dystrybucji • Polenergia Dystrybucja • Uzyskała decyzję Prezesa URE zatwierdzającą nową taryfę na dystrybucję i
Slide 46: Załączniki
Załączniki 46
Slide 47: Słownik skrótów
Słownik skrótów Pojęcie Definicja Energia elektryczna netto Przychód z tytułu sprzedaży energii elektrycznej pomniejszony o koszt bilansowania i profilu. EBITDA Zysk brutto minus przychody finansowe plus koszty finansowe plus amortyzacja plus odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwał
Slide 48: Dziękujemy
DZIĘKUJEMY Polenergia S.A. ul. Krucza 24/26 00-526 Warszawa Tel.: +48 22 522 3974 E-mail: [email protected] Polenergia © 2026 49