Polenergia S.a. · GPW:PEP

Polenergia — Q1 2026 Earnings Presentation

45 slides from Polenergia's earnings presentation, May 2026

  1. Slide 1: Wyniki finansowe za 1. kwartał 2026 roku

    GRUPA POLENERGIA Wyniki finansowe za 1. kwartał 2026 roku Polenergia © 2026

  2. Slide 2: Agenda

    Agenda 01 Wyniki finansowe – 1. kwartał 2026 02 Najważniejsze wydarzenia i status realizacji strategicznych projektów 03 Podsumowanie kluczowych parametrów operacyjnych 04 Wyniki finansowe za 1. kwartał 2026 05 Szczegółowe wyniki segmentów 06 Wyniki niefinansowe. Status realizacji Strategii Grupy

  3. Slide 3: Zarząd Polenergii S.A.

    Zarząd Polenergii S.A. ADAM PURWIN FILIP WOJCIECHOWSKI PIOTR SUJECKI Prezes Zarządu (CEO) I Wiceprezes Zarządu (CDO) II Wiceprezes Zarządu (CFO) Zarząd Polenergia S.A. 3

  4. Slide 4: Wyniki finansowe 1. kwartał 2026 roku

    Wyniki finansowe 1. kwartał 2026 roku

  5. Slide 5: Wyniki finansowe 1. kwartał 2026 roku

    Wyniki finansowe 1. kwartał 2026 roku 924,9 mln zł 126,0 mln zł 155,4 mln zł 14,8 mln zł Przychody z segmentem obrotu EBITDA Skorygowana EBITDA Skorygowany zysk netto Wyniki finansowe 5

  6. Slide 6: Najważniejsze wydarzenia i status realizacji strategicznych projektów

    Najważniejsze wydarzenia i status realizacji strategicznych projektów 6

  7. Slide 7: Realizujemy długoterminową strategię wzrostu w oparciu o projekty wielkoskalowe

    Realizujemy długoterminową strategię wzrostu, przede wszystkim w oparciu o strategiczne projekty wielkoskalowe w polskiej części Morza Bałtyckiego oraz w Rumunii Bałtyk 1: wygrana aukcja dla morskich PV i FW: projekty osiągną status RtB farm wiatrowych w 2025 roku w latach 2026 – 2030+ Bałtyk 2&3: p

  8. Slide 8: Bałtyk 2 i Bałtyk 3 na zaawansowanym etapie realizacji

    Bałtyk 2 i Bałtyk 3 na zaawansowanym etapie realizacji, z zamkniętym największym finansowaniem w formule project finance w historii polskiej energetyki… Dotychczasowe nakłady na Bałtyk 2&3 [mln zł]1: 2 445 -6 960 1 490 Grudzień ’24 Podwyższenie Udział w wyniku Marzec ’26 kapitału ’25 netto projektów

  9. Slide 9: Postępy w przygotowaniach do instalacji morskiej

    …z konsekwentnymi postępami w przygotowaniach do instalacji morskiej, prowadzone zgodnie z harmonogramem i budżetem, wzmacniają tempo transformacji energetycznej kraju W 2026 r. weszliśmy w zaawansowany etap prac na morzu, Postępy w 1. kwartale 2026 roku, zgodne z harmonogramem: a pierwsza energia m

  10. Slide 10: Bałtyk 1, największy projekt morskiej energetyki wiatrowej

    Bałtyk 1, trzeci projekt norwesko-polskiego partnerstwa o planowanej mocy do 1,56 GW, jest największym projektem morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego… Dotychczasowe nakłady na Bałtyk 1 [mln zł] 1: 215 0,4 170 45 Grudzień ’24 Podwyższenie Udział w wyniku Marzec ’26 kapita

  11. Slide 11: Bałtyk 1 po wygranej aukcji, faza rozwoju

    …po wygranej aukcji dla morskich farm wiatrowych w 2025 roku, projekt w 1. kwartale 2026 roku, pozostawał w fazie rozwoju, koncentrując się na dalszej optymalizacji wariantu technologicznego oraz kontynuacji kluczowych procedur administracyjnych Po aukcji dla morskich farm wiatrowych z 2025 roku: Po

  12. Slide 12: Rozwój projektu farm wiatrowych w Rumunii do 685,6 MW

    Rozwój projektu farm wiatrowych w Rumunii o łącznej mocy do 685,6 MW, którego skala jest zbliżona do całego lądowego biznesu Polenergii w Polsce… Do 685,6 MW - moc projektu w warunkach przyłączenia Okręg Tulcza – jeden z najbardziej wietrznych Pozwolenia budowlane dla części wytwórczej do 512 MW reg

  13. Slide 13: Pozwolenia budowlane do połowy 2027 i gotowość do FID

    …celując w osiągnięcie pozwoleń budowlanych nie później niż do połowy 2027 roku oraz gotowości do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej w 2027 roku W 2026 r. skupiamy się na zabezpieczeniu trasy kablowej, Postępy w 1. kwartale 2026 roku: celując w osiągnięcie gotowości do podjęcie finalnej decyzji

  14. Slide 14: Portfel OZE: farmy wiatrowe, fotowoltaika i magazyny energii

    Polenergia konsekwentnie rozwija swój portfel odnawialnych źródeł energii w segmencie lądowych farm wiatrowych, fotowoltaiki oraz magazynów energii Operacyjne aktywa: Liczba projektów oraz zainstalowana i rozwijana moc [MW]: Aktywa w rozwoju: 13 1 14 28 Do 1 040 MW | lądowe projekty wiatrowe w fazie

  15. Slide 15: Strategia sprzedaży oparta na długoterminowych umowach PPA

    Polenergia realizuje strategię sprzedaży opartą na długoterminowych umowach PPA, zapewniając Klientom stabilność kosztów energii, redukcję emisji CO₂ i wsparcie realizacji celów ESG… Strategia sprzedaży Styczeń 2026 Przewidywalność kosztów Stabilizujemy I długoterminowe przychody Kreujemy wartość pr

  16. Slide 16: Zabezpieczone 80% produkcji na 2027 rok

    …dzięki wdrożeniu nowej strategii sprzedaży Polenergia zabezpieczyła 80% produkcji na 2027 rok, wzmacniając stabilność i przewidywalność biznesu 402 zł/MWh Szacowana zabezpieczona średnia cena sprzedaży 80% energii elektrycznej w 2027 r. po koszcie profilu1 63% 57% 56% 54% 62% 17% 16% 15% 38% 40% 40

  17. Slide 17: Podsumowanie kluczowych parametrów operacyjnych

    Podsumowanie kluczowych parametrów operacyjnych 17

  18. Slide 18: Niższa produktywność lądowych farm wiatrowych w 1. kwartale 2026

    Niższa produktywność lądowych farm wiatrowych w 1. kwartale 2026 r. Produkcja lądowych farm wiatrowych Średni stały koszt operacyjny na MW w lądowych Średnie przychody na MWh (po kosztach bilansowania i produktywność [%] farmach wiatrowych [tys. zł/MW/rok]1 i profilu) na poziomie Grupy [zł/MWh] Dane

  19. Slide 19: Wzrost produkcji energii z PV dzięki Szprotawa I i II

    Wzrost produkcji energii z PV dzięki uruchomieniu farm Szprotawa I i II (67MW) Produkcja lądowych farm fotowoltaicznych Średni stały koszt operacyjny na MW w farmach Średnie przychody na MWh (po kosztach bilansowania i produktywność [%] fotowoltaicznych [tys. zł/MW/rok]1 i profilu) na poziomie Grupy

  20. Slide 20: Produktywność projektów zbliżona do rynku

    Nasze projekty osiągnęły zbliżoną produktywność względem rynku​ Niższa produktywność w 1. kw. 2026 roku względem 1. kw. 2025 ze względu na mniej korzystne warunki wietrzności -13% 362,6 Produkcja (netto), narastająco 96,8 316,9 82,0 YTD Produktywność (%) YTD Produkcja (GWh) 36,4 35,2 39,3 33,3 33,7

  21. Slide 21: Okresowe spadki wietrzności jako naturalna zmienność

    Obserwowane okresowe spadki wietrzności wpisują się w naturalną zmienność warunków atmosferycznych i nie wskazują ryzyka utrzymania się tej sytuacji w dłuższym okresie 6 3,05 m/s średnia prędkość wiatru 5 w Polsce w latach 2008 - 2024 4 3 2 1 2,95 m/s średnia prędkość wiatru w Polsce w 2025 – YTD 20

  22. Slide 22: Parametry dystrybucji i wycofanie z gazu i prosumenckiej PV

    Kluczowe parametry operacyjne dotyczące dystrybucji i wycofanie się z działalności w obszarze gazu i czystych paliw oraz fotowoltaiki prosumenckiej Dystrybucja – sprzedaż i dystrybucja Wyjście z segmentu gazu i czystych paliw Wyjście z fotowoltaiki prosumenckiej energii elektrycznej [GWh] Dane kwart

  23. Slide 23: Wyniki finansowe za 1. kwartał 2026 roku

    Wyniki finansowe za 1. kwartał 2026 roku 23 26

  24. Slide 24: Wyniki finansowe 1. kwartał 2026 roku

    Wyniki finansowe 1. kwartał 2026 roku Przychody (bez segmentu obrotu) [mln zł] EBITDA [mln zł] Skorygowany zysk netto [mln zł] Dane kwartalne 155m skorygowana EBITDA1 -22% -35,9 -2% -5,5 -45,7 161,9 252,4 246,9 126,0 60,5 14,8 1. kw. 2025 1. kw. 2026 1. kw. 2025 1. kw. 2026 1. kw. 2025 1. kw. 2026 Z

  25. Slide 25: Struktura wyniku EBITDA 1Q 2026 vs 1Q 2025

    Struktura wyniku EBITDA – 1. kwartał 2026 r. w porównaniu do 1. kwartału 2025 r. Struktura wyniku EBITDA w 1. kwartale 2026 r. [mln zł] 155m -31,1m +0,2m +3,3m +1,1m -2,8m -6,7m skorygowana EBITDA 1 10,5 (21,2) 126,0 22,3 106,0 5,0 3,3 Lądowe Farmy Wiatrowe Fotowoltaika Gaz i Czyste Paliwa Obrót i s

  26. Slide 26: Przepływy pieniężne Grupy Polenergia

    Przepływy pieniężne Grupy Polenergia • Przepływy środków z działalności inwestycyjnej: Przepływy pieniężne Grupy w 1. kwartale 2026 r. Nakłady inwestycyjne poniesione w projektach farm wiatrowych i fotowoltaicznych (-17,9m), 17,2 w szczególności na budowę projektu PV Rajkowy, (43,0) (33,4) nakłady i

  27. Slide 27: Struktura zadłużenia Grupy na 31 marca 2026

    Struktura zadłużenia Grupy Polenergia na dzień 31 marca 2026 roku Zadłużenie brutto Struktura zadłużenia Struktura zadłużenia [mln PLN] według segmentów – zabezpieczenie stopy procentowej 2 975 2 848 2 975 mln PLN 531 7% 1 656 1 010 35% 84% 80% 82% 81% 83% 79% 82% 82% 86% 88% 51% 1 435 7% 1 192 21%

  28. Slide 28: Mocna pozycja płynnościowa Grupy

    2 031 mln zł - Mocna pozycja płynnościowa Grupy Pozycja płynnościowa Grupy Polenergia [mln zł] Komentarz 2 031 Mocna pozycja płynnościowa Grupy Środki pieniężne na III 2026 • Bezpieczeństwo finansowe jest dla nas priorytetem – dbamy o to, aby 190 +143 mln zł ∑: 1 541 mln zł Grupa miała odpowiedni bu

  29. Slide 29: Szczegółowe wyniki segmentów

    Szczegółowe wyniki segmentów 29 26

  30. Slide 30: Lądowe farmy wiatrowe – 1. kwartał

    Lądowe farmy wiatrowe – 1. kwartał EBITDA build-up [mln zł] Komentarz: 122,4 5,9 • W 1. kw. 2026 roku segment farm wiatrowych osiągnął wynik EBITDA niższy o 31,1 (24,3) 106,0 2,0 mln zł w porównaniu do 1. kw. 2025 r. • Spadek wynikał przede wszystkim z niższego wolumenu produkcji energii w konsekwen

  31. Slide 31: Fotowoltaika – 1. kwartał

    Fotowoltaika – 1. kwartał EBITDA build-up [mln zł] Komentarz: 7,2 • Wynik EBITDA segmentu w 1. kw. 2026 r. był wyższy o ok. 0,2 mln zł r/r, głównie (3,2) dzięki wyższej produkcji energii w segmencie PV. • Wyższe koszty operacyjne r/r wynikają ze zwiększenia skali działalności po (0,7) 3,3 uruchomien

  32. Slide 32: Obrót i sprzedaż – 1. kwartał

    Obrót i sprzedaż – 1. kwartał EBITDA build-up [mln zł] Komentarz: Wzrost wyniku EBITDA w związku z: 3,6 (3,3) 6,4 • wyższym wynikiem na obsłudze Elektrociepłowni Nowa Sarzyna – większa (10,3) 4,7 22,3 skala optymalizacji pracy jednostki w korzystnych warunkach rynkowych, 1,6 0,0 • wyższy wynik na ha

  33. Slide 33: Dystrybucja – 1. kwartał

    Dystrybucja – 1. kwartał EBITDA build-up [mln zł] Komentarz: • Segment dystrybucji zanotował wynik EBITDA na poziomie niższym o 2,8 mln zł w (4,8) porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, co jest głównie zasługą: 10,5 11,1 (0,4) • Niższej marży na sprzedaży energii w 1 kwartale 2026, co wy

  34. Slide 34: Wyniki niefinansowe. Status realizacji Strategii Grupy

    Wyniki niefinansowe Status realizacji Strategii Grupy 34

  35. Slide 35: ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (1/3)

    ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (1/3) E - ŚRODOWISKO • Farma Fotowoltaiczna Rajkowy (35 MWp) – aktualny status: w budowie. • Projekty Morskich Farm Wiatrowych Bałtyk 2 and Bałtyk 3 — projekty Polenergii oraz firmy Equinor — aktualny status: w budowie. • Dodatkowy, coroczny monitoring ptak

  36. Slide 36: ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (2/3)

    ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (2/3) S - SPOŁECZEŃSTWO • Realizacja Polityki Zaangażowania Społecznego Grupy Polenergia (1% konsolidowanego zysku netto z przeznaczeniem na działania społeczne)​: w Q1 podpisano 46 umów darowizn na kwotę 402 260,00 zł (Dzięki tym darowiznom udało się zreal

  37. Slide 37: ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (3/3)

    ESG: podsumowanie najważniejszych wydarzeń (3/3) G – ŁAD ZARZĄDCZY • W marcu 2026 r. Polenergia opublikowała czwarty Raport ESG: Skonsolidowane Sprawozdanie o Zrównoważonym Rozwoju za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku – Grupa Kapitałowa Polenergia S.A. • Raport ESG uzyskał pozytywną opinię au

  38. Slide 38: Strategia Grupy na lata 2025–2030

    Strategia Grupy na lata 2025 – 2030 | Wykorzystanie nowych szans rynkowych i ograniczenie ryzyk ➢ Priorytet: Rozwój morskich farm wiatrowych: Bałtyk 1,2 i 3 do 3 GW Wzrost mocy wytwórczych1 do 1,5 GW w 2030 roku mocy, które zasilą ponad 4 mln gospodarstw zieloną energią, ➢ Konsekwentny development f

  39. Slide 39: Status realizacji strategii Grupy (1/3)

    Status realizacji strategii Grupy (1/3) Postępy w budowie projektów Bałtyk 2 i 3 zgodnie z harmonogramem i budżetem: Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 (łączna planowana moc ok. 1,4 GW): • Grupa realizuje wspólnie z partnerem projekty MFW Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW, które znajdują się w

  40. Slide 40: Status realizacji strategii Grupy (2/3)

    Status realizacji strategii Grupy (2/3) Ponad 2 GW projektów lądowych odnawialnych źródeł energii w rozwoju: • Grupa eksploatuje lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 493 MW, zapewniające stabilną produkcję energii z OZE. • Projekt FW Bądecz (48,3 MW) wygrał aukcję OZE w 2024 r. i jest na etapie fina

  41. Slide 41: Status realizacji strategii Grupy (3/3)

    Status realizacji strategii Grupy (3/3) Grupa rozwija model sprzedaży w ramach długoterminowych kontraktów cPPA i kontynuuje realizację IV planu inwestycyjnego na lata 2021-2026 w segmencie Dystrybucji • Polenergia Dystrybucja • Rozwój sieci dystrybucyjnych w oparciu o III i IV plan inwestycyjny, re

  42. Slide 42: Załączniki

    Załączniki 42

  43. Slide 43: Słownik skrótów

    Słownik skrótów Pojęcie Definicja Energia elektryczna netto Przychód z tytułu sprzedaży energii elektrycznej pomniejszony o koszt bilansowania i profilu. EBITDA Zysk brutto minus przychody finansowe plus koszty finansowe plus amortyzacja plus odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwał

  44. Slide 44: Polenergia

    Polenergia

  45. Slide 45: Dziękujemy

    DZIĘKUJEMY Polenergia S.A. ul. Krucza 24/26 00-526 Warszawa Tel.: +48 22 522 3974 E-mail: [email protected] Polenergia © 2026 45

Polenergia — Q1 2026 Earnings Presentation on 6ix