SRV Yhtiot Oyj · OMXHEX:SRV1V

SRV Yhtiot Oyj — H1 2014 Earnings Presentation

25 slides from SRV Yhtiot Oyj's earnings presentation, Aug 6, 2014

  1. Slide 1: SRV – Elämäsi rakentaja

    SRV – Elämäsi rakentaja Osavuosikatsaus 1-6/2014 Jukka Hienonen Toimitusjohtaja 6.8.2014 1

  2. Slide 2: Liiketoiminnalla kolme tukijalkaa

    Liiketoiminnalla kolme tukijalkaa 1-6/2014 Kotimaan liiketoiminta 91 % konsernin liikevaihdosta Kansainvälinen liiketoiminta Toimitilarakentaminen Asuntorakentaminen 9 % konsernin liikevaihdosta 63 %* 37 %* • Toimistot ja liiketilat • Omistusasunnot • Kauppakeskukset • Hotellit ja erityistilat • Vuo

  3. Slide 3: Fokus toimenpiteissä kannattavuuden kasvattamiseksi

    Fokus toimenpiteissä kannattavuuden kasvattamiseksi Välitön vaikutus kannattavuuteen Pitkän ajanjakson vaikutus Hankekate % Kauppakeskus- hankkeiden käynnistäminen Omaperusteisten Omaperusteisten kauppakeskushankkeiden hankkeiden omistaminen (mm. Pearl Plaza, käynnistäminen Okhta Mall, Promenade, RE

  4. Slide 4: H1/2014 – Toiminnan fokusointi on tuottanut tulosta

    H1/2014 – Toiminnan fokusointi on tuottanut tulosta Pearl Plaza, Pietari avattu 8/2013 + Kävijämäärät kasvavat. 96% tiloista vuokrattu Okhta Mall, Pietari Rakentaminen etenee aikataulussa. Arvioidut Omaperusteiset avaus H1/2016 + kustannussäästöt 25 Meuroa. Pankkirahoitus etenee kauppakeskus- Promen

  5. Slide 5: H1/2014 lyhyesti

    H1/2014 lyhyesti • Konsernin tilauskanta ylitti miljardin euron rajan (1 045 Meur) • Uusia sopimuksia 502 Meur, kasvu kotimaan urakoinnissa • Tilauskanta valtaosin urakointia, tilauskannan myyty osuus 873 Meur (83%) • Kotimaan liiketoiminnan kannattavuus yli kaksinkertaistui • Kotimaan liikevoitto 1

  6. Slide 6: 1-6/2014 lyhyesti

    1-6/2014 lyhyesti 1-6/ 1-6/ muutos, muutos, 1-12/ 2014 2013 meur % 2013 Liikevaihto, meur 281,6 337,8 -56,2 -16,6% 679,4 Liikevoi o, meur 9,3 14,9 -5,6 -37,4% 26,4 Liikevoitto, % 3,3% 4,4% 3,9% Tulos ennen veroja, meur 5,6 14,0 -8,4 -60,3% 22,8 Tilauskanta 1), meur 1047,0 959,2 +87,8 +9,2% 825,8 Oma

  7. Slide 7: Tilauskanta historian korkein ja ylitti miljardin

    Tilauskanta historian korkein ja ylitti miljardin Meur Konserni; uudet sopimukset 800 • Uusien sopimusten määrä kasvoi 700 • Panostukset kotimaassa uusiin urakoihin 600 onnistuivat 500 • Kuluttajille suunnatun asuntotuotannon 400 aloituksia tullaan kasvattamaan 300 595 601 678 • aloituspäätökset teh

  8. Slide 8: Kotimaan liiketoiminnan kannattavuus parantunut

    Kotimaan liiketoiminnan kannattavuus parantunut Meur Kotimaan liiketoiminta: liikevaihto (12 kk liukuva) ja tilauskanta 1 000 920 • Kotimaan liikevaihto säilynyt hyvällä 900 772 tasolla tilauskannan kasvun jatkuessa 800 728 721 687 Liikevaihto 700 646 (12 kk) • Kotimaan tilauskanta 920 Meur 600 +148

  9. Slide 9: SRV konserni

    SRV konserni Meur Liikevaihto Meur Liikevoitto 200 16 14 150 12 10 100 8 6 50 4 2 tt) 0 Q1/13_Q2/13.Q3/13. 4/13. Q1/14_— 2/14 Q1/13_Q2/13.Q3/13. 4/13. Q1/14_s 2/14 meur Tilauskanta 1047 a Tulos ennenveroja 12 10 8 6 4 2 ty) Q1/13Q2/13 3/13. 4/13. Qa 2/14 Q1/13Q2/13,— 3/13 4/13/14 2/14 @Myytyosuus |

  10. Slide 10: Kotimaan liiketoiminta

    Kotimaan liiketoiminta 91 % konsernin liikevaihdosta Toimitilarakentaminen Asuntorakentaminen 63 %* 37 %* • Toimistot ja liiketilat • Omistusasunnot • Hotellit ja erityistilat • Vuokra-asunnot • Logistiikkatilat • Aluekehityshankkeet • Kalliotilat ja infrahankkeet 10

  11. Slide 11: Asuntojen kokonaismyynti kasvoi 12%

    Asuntojen kokonaismyynti kasvoi 12% • SRV:n kehittämän asuntotuotannon kokonaismyynti kasvoi 12 % • Sijoittajille myytiin 347 omakehitteistä vuokra-asuntoa (202 H1/13) • Kuluttajille suunnatun asunto-tuotannon kysyntä laski selvästi, 101 asuntoa myytiin (199 asuntoa H1/13) Asuntotuotanto rakenteilla

  12. Slide 12: Oman asuntotuotannon aloituksia päätetty lisätä

    Oman asuntotuotannon aloituksia päätetty lisätä Omaperusteisen asuntotuotannon aloitukset (kpl) 500 • Kuluttajamyynnin laskuun reagoitiin 426 397 Aloitukset, 12 kk liukuva vähentämällä aloituksia voimakkaasti 400 • Asuntokysyntä osin palautumassa, alue- ja 300 297 kohdekohtaiset erot suuret 202 189

  13. Slide 13: Kansainvälinen liiketoiminta

    Kansainvälinen liiketoiminta 9 % konsernin liikevaihdosta • Kauppakeskukset • Kauppakeskusoperointi • Muut toimitilahankkeet 13

  14. Slide 14: SRV:n kauppakeskushankkeet Venäjällä 1.

    SRV:n kauppakeskushankkeet Venäjällä 1. Pearl Plaza -kauppakeskus avattiin 24.8.2013 • Hankkeen 1. vaihe 140 meur, laajuus 92 000 m2. SRV:n omistus 50 % ja sijoitus 23 meur • SRV vastaa kauppakeskuksen operoinnista ja vuokrauksesta, noin 96 % tiloista vuokrattu • Vuosivuokratulotavoite noin 18 meur.

  15. Slide 15: SRV:n kauppakeskushankkeet Venäjällä 2.

    SRV:n kauppakeskushankkeet Venäjällä 2. Okhta Mall -kauppakeskus avataan keväällä 2016 • Osa Okhtan alueelle rakennettavaa suurhanketta • Omistus; Russia Invest1 55%, SRV 45 % (+ välillinen omistus 15%) • SRV vastaa kaupallistamisesta ja rakentamisesta; sopimusten arvo noin 140 meur • Investoinnin n

  16. Slide 16: Tulevat modernit kauppakeskukset Pietarissa, 2013-2015

    Tulevat modernit kauppakeskukset Pietarissa, 2013-2015 Nro Nimi 1 Admiralteiskaya 2 Galaktika 3 London Park 4 PEARL PLAZA, VALMIS 5 Monpansye 6 Pyat ozer 7 Zanevskiy Kaskad, Phase III 15 8 Evropolis 9 Skandinavia 10 Piter-Raduga Phase II 11 Port Nakhodka, Phase II 12 Hollywood 4 13 Hines Outlet Cent

  17. Slide 17: SRV:n kauppakeskushankkeet Venäjällä 3.

    SRV:n kauppakeskushankkeet Venäjällä 3. Promenade -kauppakeskus avataan alkuvuonna 2016 • Suur-Moskovan alueelle Mitishin kaupunkiin rakennettava SRV:n kehityshanke • Sijoittajat; SRV (19%), Blagosostoyanie1 (55%) ja Vicus2 (26%). SRV:n kokonaisomistus kohteesta 20 prosenttia huomioiden SRV:n 6,4 pr

  18. Slide 18: REDI-kauppakeskus ja pysäköintilaitos

    REDI-kauppakeskus ja pysäköintilaitos • REDIn vuokraus etenee • Suomessa ainutlaatuinen kauppakeskus, jossa asiakasvirrat ohjautuvat useasta tasosta keskukseen. Vuokrausneuvotteluja käydään ankkurivuokralaisten lisäksi laajasti muiden vuokralaisten kanssa. Mikäli käynnissä olevat vuokraneuvottelut j

  19. Slide 19: Myyntivalmiit toimitilakohteet

    Myyntivalmiit toimitilakohteet • Derby Business Park, Espoo • SRV:n kehittämä kolmen toimistotalon toimitilahanke Espoon Perkkaalla rajoittuu Turun moottoritien uuteen liittymään • Vuokrausaste 95 %, lähes 600 pysäköintipaikkaa. • Vaihe I (mm. SRV:n pääkonttori) valmistui 8/2012. Vaihe II (mm. Sieme

  20. Slide 20: SRV:n rahoitusasema säilyi vahvana

    SRV:n rahoitusasema säilyi vahvana • Hyvät rahoituksen reservit omien hankkeiden käynnistämiseen • Omavaraisuusaste 38,4 % • Konsernin rahoitusreservit 153 Meur • Myyntivalmiit toimitilakohteet lisärahoitusreservi • Kotimaan oman tuotannon loppuun- rakentamisen rahoitus varmistettu • Rakentamiseen s

  21. Slide 21: Vuoden 2014 näkymä ennallaan

    Vuoden 2014 näkymä ennallaan • Liikevaihdon ja tuloksen vuosineljännesvaihteluun ja kehitykseen vuonna 2014 vaikuttavat muun muassa SRV:n omien hankkeiden luovutuksenmukainen tuloutus, jatkuvasti tuloutuvan tilauskannan koostuminen pääosin matalakatteisesta urakoinnista, tilauskannan katteiden kehit

  22. Slide 22: Liitteet

    Liitteet SRW

  23. Slide 23: Kotimaan liiketoiminta

    Kotimaan liiketoiminta 1-6/ 1-6/ muutos muutos 4-6/ 4-6/ 1-12/ 2014 2013 Meur % 2014 2013 2013 Liikevaihto, meur 255,3 264,0 -8,6 -3,3% 131,0 128,9 574,8 toimitilarakentamisen osuus 151,5 142,1 +9,3 +6,6% 82,5 74,6 319,2 asuntorakentamisen osuus 103,9 121,8 -17,9 -14,7% 48,5 54,3 255,5 Liikevoitto,

  24. Slide 24: Kansainvälinen liiketoiminta

    Kansainvälinen liiketoiminta 1-6/ 1-6/ muutos muutos 4-6/ 4-6/ 1-12/ 2014 2013 Meur % 2014 2013 2013 Liikevaihto, meur 26,6 73,9 -47,3 -64,1% 12,4 50,4 104,7 Liikevoitto, meur -0,9 11,5 -12,4 -108,1% -0,4 12,3 10,0 Liikevoitto% -3,5% 15,6% -2,9% 24,5% 9,5% Tilauskanta, meur 126,9 187,6 -60,7 -32,3%

  25. Slide 25: SRV konserni

    SRV konserni 1-6/ 1-6/ muutos muutos 4-6/ 4-6/ 1-12/ 2014 2013 Meur % 2014 2013 2013 Liikevaihto, meur 281,6 337,8 -56,2 -16,6% 143,1 179,4 679,4 Liikevoitto, meur 9,3 14,9 -5,6 -37,4% 4,9 13,7 26,4 Liikevoitto% 3,3% 4,4% 3,4% 7,6% 3,9% Nettorahoituskulut, meur -3,8 -0,9 -2,9 +315,3% -1,5 -0,4 -3,6

SRV Yhtiöt — H1 2014 Earnings Presentation on 6ix