Besqab Ab · OMXSTO:BESQAB

Besqab Ab — Q3 2026 Earnings Presentation

21 slides from Besqab Ab's earnings presentation, Oct 23, 2026

  1. Slide 1: Delårsrapport januari – september 2026

    Q3 Delårsrapport januari – september 2026 VD Magnus Andersson, CFO Magnus Sundell Stockholm 23 oktober 2026

  2. Slide 2: Q3 2026 i sammanfattning

    Q3 2026 i sammanfattning Flertalet Ökad marknadsaktivitet Stark försäljning och produktionsstarter, stort och stigande fortsatt god efterfrågan antal färdigställda bostadspriser på Besqabs bostäder bostäder Större omsättning, Förutsättningar för Ökad avkastning resultattillväxt och högre stark avslu

  3. Slide 3: Stark försäljning och ökad lönsamhet

    Stark försäljning BOSTÄDER I FÖRSÄLJNINGS- BRUTTO- SOLIDITET, PRODUKTION GRAD, % MARGINAL, %2) %3) 1 488 56 21,6 56,2 och ökad lönsamhet Försäljning • Totalt 147 (94) sålda och 95 (3) bokade bostäder under Q3 Q3 2026 (segment) • Omsättning: 652,1 Mkr (405,0) • Bruttoresultat: 141,1 Mkr (77,6) • Brut

  4. Slide 4: Positiv utveckling på bostadsmarknaden

    SEB Boprisindikatorn 2003–2026 Positiv utveckling på bostadsmarknaden • Låg inflation, låga boräntor och skattesänkningar har stärkt hushållens köpkraft • Fortsatt optimism trots förväntade räntehöjningar Källa: Demoskop, SEB • Lättade kreditregler förbättrar sentimentet − Höjt bolånetak och sänkt a

  5. Slide 5: Hög aktivitet under kvartalet

    Hög aktivitet under kvartalet • Omsättningen under tredje kvartalet var 145 mdkr, 10 % högre än samma period föregående år • Septembers omsättning den högsta sedan 2021 • Omsättningen i Stockholms län ökade 11 % till 62,6 mdkr, en rekordomsättning Omsättning på bostadsmarknaden (succession, rullande

  6. Slide 6: Stark försäljning - god efterfrågan i attraktiva mikrolägen

    Stark försäljning - god efterfrågan i attraktiva mikrolägen • 147 sålda bostäder i projekt under pågående produktion TEGELTORNEN, SUNDBYBERG • 95 bokade bostäder i ännu ej produktions- startade projekt • 56 % bokade eller sålda bostäder i pågående Sålda bostäder produktion vid kvartalets utgång • En

  7. Slide 7: Haga Heights

    Haga Heights 107 bostadsrättslägenheter 1-5 rum och kök En av stadens mest innovativa nya stadsdelar Stor efterfrågan – högt tryck på visningarna I samma kvarter planeras Haga Vista - 134 ägarlägenheter

  8. Slide 8: Projekt och produktion

    Projekt och produktion Produktionsstartade bostäder 450 400 350 300 • 219 produktionsstarter under kvartalet fördelade 250 på tre projekt 200 150 • 21 projekt i pågående produktion 100 − 91 % flerbostadshus 50 0 − 9 % småhus och vårdboende Q1 2025 Q2 2025 Q3 2025 Q4 2025 Q1 2026 Q2 2026 Q3 2026 Bost

  9. Slide 9: Produktionsstarter i kvartalet

    Produktionsstarter i kvartalet • Höjden − 32 bostadsrätter (lägenheter, par-, radhus), Vaxholm • Haga Heights − 107 bostadsrätter, 1-5 rok, Hagastaden, Stockholm • Vård- och omsorgsboende HÖJDEN, VAXHOLM − 80 vårdbostäder, Nynäshamn VÅRD- OMSORGSBOENDE, NYNÄSHAMN HAGA HEIGHTS, STOCKHOLM

  10. Slide 10: Projekten i hyresrättsportföljen färdigställda och överlämnade

    Projekten i hyresrättsportföljen färdigställda och överlämnade • De sista projekten i hyresrättsportföljen som 2022 avyttrades till kapitalförvaltaren Patrizia, överlämnades i kvartalet • Femöringen i Solna med totalt 213 bostäder • Inverness etapp 3 i Danderyd med totalt 170 bostäder • Tillträde en

  11. Slide 11: Diversifierad portfölj med byggrätter i starka lägen

    Diversifierad portfölj med byggrätter i starka lägen • 6 313 framtida bostäder - inklusive 1 062 bostäder i Wallin • 1 171 byggrätter är tillträdda och upptagna i balansräkningen • 67 bostadsprojekt i 19 kommuner • Starka lägen i attraktiva kommuner med koncentration till Stockholm med närförort • A

  12. Slide 12: Q3 2026

    Q3 2026 KELLHAGEN, STADSHAGEN, STOCKHOLM

  13. Slide 13: Kvarvarande projekt i ALM-portföljen utgår

    Kvarvarande projekt i ALM-portföljen utgår • Kvarvarande åtta projekt i byggrättsportföljen från ALM Equity utgår • Portföljen om cirka 1 500 byggrätter fördelade på 34 projekt, förvärvades 2022 • Besqab har tillträtt 26 av projekten • Avstår från att tillträda de resterande åtta projekten innefatta

  14. Slide 14: Resultaträkning

    Omsättning och marginal per kvartal Resultaträkning 1 200,0 1 000,0 30,0% 25,0% (Segmentsredovisning) 800,0 20,0% 600,0 15,0% Q3 2026 (Rullande 12 mån) 400,0 10,0% • Omsättning 652 Mkr (2 972) 200,0 5,0% • Bruttoresultat 141 Mkr (579) - Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 0,0% 2024 2024 2024 2025 2025 202

  15. Slide 15: Balansräkning IFRS

    Balansräkning IFRS • Balansomslutning 5 850 Mkr (5 902) • Soliditet IFRS 56,2 % (50,8) • Likvida medel IFRS 533 Mkr (471) GLIMTEN, VÄLLINGBY

  16. Slide 16: Finansiella mål - Bruttomarginal

    Finansiella mål - Bruttomarginal Bruttomarginal (Segment) 25,0% 21,6% 20,0% • Successivt stigande marginal i pågående projekt drivet av stigande intäkter och 15,0% 19,5% kostnadskontroll • Viss variation mellan enskilda kvartal drivet 10,0% av produktionsstarter • Uppåtgående trend 5,0% 0,0% Q2 2024

  17. Slide 17: Finansiella mål - Rörelsemarginal

    Finansiella mål - Rörelsemarginal Rörelsemarginal (Segment) 16,0% 14,0% 14,0% • God kostnadskontroll avseende 12,0% administrativa kostnader 13,3% 10,0% • Fullt utnyttjande av organisationen 8,0% 6,0% 4,0% 2,0% 0,0% Q2 2024 Q3 2024 Q4 2024 Q1 2025 Q2 2025 Q3 2025 Q4 2025 Q1 2026 Q2 2026 Q3 2026 Kvar

  18. Slide 18: Finansiella mål - Avkastning på eget kapital

    Finansiella mål - Avkastning på eget kapital Avkastning på EK (segment) Rullande 12 mån genomsnitt 16,0% • Effektiv användning av kapitalet, 14,0% förkortade processer från första investering 12,0% till avslut 10,0% 11,3% • Förbättrade möjligheter till 8,0% förvärvsfinansiering 6,0% • Ökande projekt

  19. Slide 19: Finansiella mål - Soliditet

    Finansiella mål - Soliditet 70,0% Soliditet (IFRS) 65,0% 60,0% 56,2% • Baserad på IFRS balansräkning med BRF 55,0% konsoliderade 50,0% 45,0% • Varierar över tid utifrån vinstavräkning i 40,0% avslutade projekt 35,0% • Stabilt över målnivån 30 % 30,0% 25,0% 20,0% Q2 2024 Q3 2024 Q4 2024 Q1 2025 Q2 20

  20. Slide 20: Väl positionerade för framtida tillväxt

    Väl positionerade för framtida tillväxt • Positiv utveckling av Besqabs lönsamhet • Goda marknadsutsikter trots väntade räntehöjning • Stark försäljning, både i startade projekt och ännu ej startade • Effektiv kapitalanvändning, goda finansierings- villkor i kombination med stigande lönsamhet tar os

  21. Slide 21: Slide 21

Besqab — Q3 2026 Earnings Presentation on 6ix