Sanok Rubber Company SA · GPW:SNK

Sanok Rubber Company SA — Q3 2017 Earnings Presentation

38 slides from Sanok Rubber Company SA's earnings presentation, Dec 1, 2017

  1. Slide 1: Sanok Rubber

    ‘Sf SANOK RUBBER

  2. Slide 2: Zastrzeżenia prawne

    ZASTRZEŻENIA PRAWNE Niniejsza prezentacja została stworzona przez SANOK RUBBER COMPANY S.A. (zwaną dalej Sanok RC). Wszelkie prawa autorskie i pokrewne do prezentacji należą wyłącznie do Sanok RC. Zabrania się kopiowania, dystrybuowania, modyfikowania, ładowania, publikowana, wyświetlania, utrwalani

  3. Slide 3: Wyniki Grupy Sanok Rubber za 3 kwartały 2017 - komentarz zarządu

    WYNIKI GRUPY KAPITAŁOWEJ SANOK RUBBER ZA 3 KWARTAŁY 2017 KOMENTARZ ZARZĄDU

  4. Slide 4: Agenda

    AGENDA 1 GRUPA KAPITAŁOWA SANOK RUBBER 5-7 STAN NA 30.09.2017 2 WYNIKI FINANSOWE ZA 9 MIESIĘCY 2017 ORAZ 8 - 20 Q3 2017 3 OTOCZENIE MAKROEKONOMICZNE 21 - 23 4 MOTORYZACJA 24 - 35 5 DALSZE KIERUNKI ROZWOJU GRUPY 36 - 38

  5. Slide 5: Grupa Kapitałowa Sanok Rubber stan na 30.09.2017

    GRUPA KAPITAŁOWA SANOK RUBBER STAN NA 30.09.2017

  6. Slide 6: Grupa Sanok Rubber

    GRUPA SANOK RUBBER PRZYCHODY: (w 2016) Sanok Rubber Company S.A. 682 mln PLN Grupa Sanok Rubber 930 mln PLN RYNKI (PRODUKTY): DYWIZJA DYWIZJA DYWIZJA ZATRUDNIENIE: MOTORYZACJI BUDOWNICTWA PRZEMYSŁU (na koniec 2016) Systemy Uszczelnień Karoserii, Uszczelki Stolarkowe, Pasy klinowe, Wyroby dla Systemy

  7. Slide 7: Grupa Sanok Rubber - spółki zależne

    GRUPA SANOK RUBBER Sanok Rubber Company S.A. Spółki zależne zagraniczne Spółki zależne krajowe Sieć dystrybucyjna Stomil Sanok - Stomil Sanok Stomil Sanok Wiatka Sanok (Qingdao) Dystrybucja Auto Parts Dystrybucja Sp. z o.o. Kirów, Rosja Bogucin koło Poznania Bielsko-Biała Jiaozhou, Chiny Stomil Sano

  8. Slide 8: Wyniki finansowe za 9 miesięcy 2017 i Q3 2017

    WYNIKI FINANSOWE ZA 9 MIESIĘCY 2017 i Q3 2017

  9. Slide 9: Wyniki finansowe 9 miesięcy 2013-2017

    Wyniki finansowe 9 miesięcy 2013-2017 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 2013 2014 2015 2016 2017 % Sprzedaż netto [tys. PLN] 550 652 557 082 692 108 700 187 753 529 107,6 0 EBITDA [tys. PLN] 99 290 115 503 116 858 136 540 126 081 92,3 0 Marża EBITDA [%] 18,0% 20,7% 16,9% 19,5% 16,7% EBIT [tys. PLN] 72 8

  10. Slide 10: Wyniki finansowe Q3 2013-2017

    Wyniki finansowe Q3 2013-2017 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 2013 2014 2015 2016 2017 Sprzedaż netto [tys. PLN] 202 153 195 173 236 560 237 195 249 976 0 EBITDA [tys. PLN] 43 642 45 605 44 297 45 300 41 522 0 Marża EBITDA [%] 21,6% 23,4% 18,7% 19,1% 16,6% EBIT [tys. PLN] 34 993 36 432 35 114 35 626 3

  11. Slide 11: Skonsolidowana sprzedaż 9 miesięcy 2013-2017

    Skonsolidowana sprzedaż 9 miesięcy 2013- 2017 [tys. PLN] 2013 2014 2015 2016 2017 % 229 663 239 735 392 135 392 096 422 628 107,8 0 112 559 113 143 77 145 77 688 86 837 111,8 136 229 123 459 128 316 120 857 131 757 109,0 50 121 59 410 70 509 83 450 83 108 99,6 22 080 21 335 24 003 26 096 29 199 111,

  12. Slide 12: Wyniki finansowe 9 miesięcy 2016-2017

    Wyniki finansowe 9 miesięcy 2016-2017 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 150,0 dodatni ujemny 140,0 5,3 0,5 1,8 5,6 130,0 8,4 0,4 120,0 110,0 100,0 90,0 80,0 70,0 136,5 60,0 126,1 50,0 40,0 30,0 20,0 10,0 0,0 EBITDA Grupy 9 Sanok RC SA Draftex GmbH RPS Spółki Europy QMRP Pozostałe spółki i EBITDA Grupy z

  13. Slide 13: Skonsolidowana sprzedaż 9 m-cy 2017

    Skonsolidowana sprzedaż 9 m-cy 2017 Grupa Kapitałowa 2016 r. 2017 r. 700,2 mln PLN 753,5 mln PLN 3,7% 3,9% 11,9% 11,0% 17,3% 17,5% 56,0% 56,1% 11,1% 11,5% 11,1% Motoryzacja Budownictwo Przemysł i rolnictwo Mieszanki Pozostałe www.sanokrubber.pl 13

  14. Slide 14: Skonsolidowana sprzedaż 9 m-cy 2017 wg rynków

    Skonsolidowana sprzedaż 9 m-cy 2017 Grupa Kapitałowa 2016 r. 2017 r. 700,2 mln PLN 753,5 mln PLN 8,9% 12,8% 7,3% 30,6% 6,4% 31,4% 53,2% 49,4% Sprzedaż krajowa Kraje Unii Europejskiej Kraje Europy Wschodniej Pozostałe rynki zagraniczne www.sanokrubber.pl 14

  15. Slide 15: Wyniki finansowe 9 m-cy 2017

    Wyniki finansowe 9 m-cy 2017 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber Marże w mln PLN Motoryzacja Budownictwo Przemysł i Rolnictwo Mieszanki Pozostałe 90 79,4 80 75,5 70 60 50 40 36,4 34,2 30 24,3 23,8 23,9 20,5 20 7,9 8,9 10 0 2016 2017 www.sanokrubber.pl 15

  16. Slide 16: Wyniki finansowe Q3 2017

    Wyniki finansowe Q3 2017 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber Marże w mln PLN Motoryzacja Budownictwo Przemysł i Rolnictwo Mieszanki Pozostałe 30 25 24,1 23,6 20 15 12,2 11,0 11,2 10 9,2 7,7 7,0 5 2,3 3,3 0 2016 2017 www.sanokrubber.pl 16

  17. Slide 17: Skonsolidowany bilans

    Skonsolidowany bilans (tys PLN) AKTYWA 30.09.2016 Struktura'16 30.09.2017 Struktura'17 Dynamika % Aktywa trwałe 258 257 33,8% 286 994 34,7% 111,1% Aktywa obrotowe 506 886 66,2% 541 065 65,3% 106,7% w tym: Zapasy 131 740 17,2% 156 330 18,9% 118,7% Należności 172 143 22,5% 197 335 23,8% 114,6% Środki

  18. Slide 18: Skonsolidowany cash flow

    Skonsolidowany cash flow [mln PLN] Działalność Działalność Działalność Zmiana stanu Operacyjna Inwestycyjna Finansowa środków pieniężnych 100 80 70,8 63,8 60 40 23,7 20 4,0 0 -20 -40 -60 -51,1 -54,2 -80 -66,8 -76,4 2016 r. 2017 www.sanokrubber.pl 18

  19. Slide 19: Wyniki finansowe Sanok RC SA

    Wyniki finansowe Sanok RC SA Q3 9 m-cy 2016 2017 % 2016 2017 % Przychody ze sprzedaży [tys. PLN] 167 847 189 062 112,6 513 316 556 808 108,5 EBITDA [tys. PLN] 41 155 41 691 101,3 132 766 124 366 93,7 [%] 24,5 22,1 25,9 22,3 EBIT [tys. PLN] 33 421 34 133 102,1 111 068 102 588 92,4 [%] 19,9 18,1 21,6

  20. Slide 20: Wskaźniki działalności operacyjnej

    Wskaźniki działalności operacyjnej Płynność 80 Rotacja zapasów 2,5 2,27 69 2,12 2,10 2,08 70 2 2,03 1,99 65 1,98 1,98 1,96 1,92 62 61 61 62 62 1,87 1,91 1,90 1,84 1,75 1,78 60 1,70 1,68 1,64 1,61 60 57 57 1,56 1,56 1,54 1,59 1,54 1,59 56 1,5 1,45 1,51 1,45 1,47 1,41 1,46 1,48 54 54 1,42 1,37 1,41 1,

  21. Slide 21: Otoczenie makroekonomiczne

    OTOCZENIE MAKROEKONOMICZNE

  22. Slide 22: Kursy walut

    Kursy walut EUR/PLN 4,500 4,400 4,300 4,200 4,100 4,000 3,900 I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 2015 rok 4,280 4,178 4,128 4,029 4,078 4,160 4,154 4,194 4,217 4,246 4,250 4,291 2016 rok 4,394 4,396 4,293 4,307 4,408 4,402 4,397 4,300 4,325 4,309 4,384 4,437 2017 rok 4,371 4,310 4,292 4,239 4,204

  23. Slide 23: Koszty: surowce

    KOSZTY: SUROWCE CENY ŚREDNIOROCZNE 2018 VS. 2017 KAUCZUKI EPDM CR NR SBR SADZE PÓŁAKTYWNE AKTYWNE NIEAKTYWNE SPHERONY PLASTYFIKATORY OLEJE OLEJE OLEJE PARAFINOWE NAFTENOWE SYNTETYCZNE POZOSTAŁE WULKANIZATORY TLENKI ANTYUTLENIACZE WOSKI PRZYŚPIESZACZE METALI 2018=Q42017 CENY: SPADEK STABILNIE WZROST

  24. Slide 24: Motoryzacja

    ‘SP SANOK RUBBER MOTORYZACJA Om

  25. Slide 25: Przemysł motoryzacyjny na świecie

    Przemysł motoryzacyjny na świecie Produkcja samochodów osobowych i dostawczych wg ACEA Źródło: PwC AutoFacts Q4 2017 www.sanokrubber.pl 25

  26. Slide 26: Rynek motoryzacyjny wykonanie 2016 i prognozy do 2021

    Rynek motoryzacyjny wykonanie 2016 i prognozy do 2021 Świat wg koncernów Top 20 Samochody osobowe i dostawcze świat 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2017/2016 VW Group 10 242 504 10 691 068 11 130 268 11 633 267 12 097 778 12 393 086 104% RNM Group 9 989 191 10 408 530 11 285 609 11 595 722 11 800 288

  27. Slide 27: Rynek motoryzacyjny - Europa wg koncernów

    Rynek motoryzacyjny wykonanie 2016 i prognozy do 2021 Europa wg koncernów Samochody osobowe i dostawcze EU 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2017/2016 VW Group 5 069 131 4 991 915 5 221 568 5 276 683 5 463 638 5 512 196 98% PSA Group 3 105 407 3 176 921 3 335 516 3 243 313 3 509 957 3 551 778 102% RNM G

  28. Slide 28: Informacje z rynku - rejestracja samochodów w 2017

    Informacje z rynku - rejestracja samochodów w 2017 Rejestracja nowych samochodów osobowych w EU – ostatnie 12 m-cy 2000000 2015 2016 2017 1800000 +11,2% 1600000 +2,1% -2,0% +7,6% 1400000 -6,6% +0,0 % +5,8% +3,0% +2,0% +2,7% 1200000 +10,2% 1000000 +5,6% Od początku roku 2017 ilość 800000 zarejestrowa

  29. Slide 29: Rejestracja samochodów dostawczych do 3,5 t w EU

    Informacje z rynku - rejestracja samochodów w 2017 Rejestracja nowych samochodów dostawczych do 3,5 t w EU – ostatnie 12 m-cy Od początku roku 2017 ilość zarejestro- wanych nowych samochodów dosta- wczych do 3,5 t w EU wzrosła o 4,0 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, natomiast we w

  30. Slide 30: Rejestracja samochodów dostawczych powyżej 3,5 t w EU

    Informacje z rynku - rejestracja samochodów w 2017 Rejestracja nowych samochodów dostawczych powyżej 3,5 t w EU – ostatnie 12 m-cy Od początku roku 2017 ilość zarejestrowanych nowych samochodów dostawczych powyżej 3,5 t w EU spadła o 0,1 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, natomiast

  31. Slide 31: Rejestracja samochodów ciężarowych powyżej 16 t w EU

    Informacje z rynku - rejestracja samochodów w 2017 Rejestracja nowych samochodów ciężarowych powyżej 16 t w EU – ostatnie 12 m-cy Od początku roku 2017 ilość zarejestrowanych nowych samochodów ciężarowych w EU wzrosła o 0,4 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, natomiast we wrześniu 2

  32. Slide 32: Nominacje na nowe projekty

    Nominacje na nowe projekty 2012-2017 Grupa Sanok RC - Motoryzacja MLN EUR www.sanokrubber.pl 32

  33. Slide 33: Motoryzacja w grupie Sanok Rubber

    Motoryzacja w grupie SANOK RUBBER Dynamika produkcji pojazdów 2015 do 2020: ↗+ 1,3 mln sam. (107%) Dynamika produkcji pojazdów 2015 do 2020: ↗+ 2,6 mln sam. (115%) Dynamika produkcji pojazdów 2015 do 2020: ↗+ 12,5mln sam. (140%) www.sanokrubber.pl

  34. Slide 34: Sanok RC w Meksyku

    Sanok RC w Meksyku Sanok RC rozpoczął przygotowania do uruchomienia produkcji w Meksyku w mieście San Luis Potosi. www.sanokrubber.pl

  35. Slide 35: Sanok RC w NAFTA - podsumowanie

    Sanok RC w NAFTA – podsumowanie Dzięki ulokowaniu się w regionie NAFTA Biznes Motoryzacji Grupy Sanok RC w roku 2020 będzie: - spełniał wszystkie warunki konieczne do osiągania pozycji globalnego dostawcy systemów uszczelnień karoserii oraz wyrobów AVS, - konsekwentnie osiągał dodatnią dynamikę przy

  36. Slide 36: Dalsze kierunki rozwoju grupy

    DALSZE KIERUNKI ROZWOJU GRUPY

  37. Slide 37: Strategiczne cele grupy

    STRATEGICZNE CELE GRUPY . Inwestycje w SANOK RC zgodnie z dotychczasową polityką • Zakończenie restrukturyzacji Konsekwentna budowa DRAFTEX pozycji globalnego dostawcy • Restrukturyzacja i Rozwój QMRP w segmencie motoryzacji. • Dalsza ekspansja 2016 2020 . Poszerzanie portfela produktów i rynków w N

  38. Slide 38: Dziękujemy za uwagę

    Dziękujemy za uwagę SANOK RUBBER COMPANY S.A. www.sanokrubber.pl ul. Przemyska 24 Numer KRS: 0000099813 38-500 Sanok NIP: 6870004321 e-mail: [email protected] REGON: 004023400

Sanok Rubber Company — Q3 2017 Earnings Presentation on 6ix