Wittchen Sa · GPW:WTN

Wittchen Sa — Q4 2022 Earnings Presentation

46 slides from Wittchen Sa's earnings presentation, Apr 21, 2023

  1. Slide 1: Prezentacja wyników za 4Q22

    PREZENTACJA WYNIKÓW ZA 4Q22 21 kwietnia 2023 r., Palmiry Elegance & Young

  2. Slide 2: Ograniczenie odpowiedzialności

    OGRANICZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI Niniejsza prezentacja została sporządzona przez Zarząd spółki Wittchen S.A. („Spółka” lub „Emitent”) w celu prezentacji wyników za 4 kwartał 2022 r. z przeznaczeniem dla akcjonariuszy Spółki, klientów oraz analityków finansowych. Niniejsza prezentacja nie stanowi, w ca

  3. Slide 3: Podsumowanie biznesowe

    3 01 PODSUMOWANIE BIZNESOWE Elegance& Young

  4. Slide 4: Sprzedaż on-line omnichannel i off-line

    SPRZEDAŻ ON-LINE 45 OMNICHANNEL Własne e-sklepy i zewnętrzne 6 własnych e-sklepów, marketplace’y 39 marketplace’ów 46% sprzedaży 12M22 957 tys. zrealizowanych zamówień w12M22, +25% r/r 4 SPRZEDAŻ OFF-LINE Salony tradycyjne 115 salonów własnych 96 w Polsce pod markami: 6 w Czechach i 3 na Węgrzech Wi

  5. Slide 5: Rozwój on-line i off-line w 4Q22

    ROZWÓJ ON-LINE I OFF-LINE W 4Q22 POWIERZCHNIE STACJONARNE 9 589 m2 bez zmian w 4Q22 WŁASNE E-SKLEPY 5 6 Otwarcie e-sklepu w Rumunii w 4Q22 MARKETPLACE 39 bez zmian w 4Q22 Elegance& Young

  6. Slide 6: Rosnąca obecność on-line

    ROSNĄCA OBECNOŚĆ ON-LINE 4Q22 r/r Centrum logistyczn 6 Wittchen 98 +1 e w Palmira ch Wittchen Travel 17 -2 96 Razem 115 -1 10 6 3 Elegance& Young

  7. Slide 7: Asortyment dostosowany do klienta i otoczenia

    ASORTYMENT DOSTOSOWANY DO KLIENTA I OTOCZENIA Intensyfikacja sprzedaży 3%1% 3%1% walizek w 4Q22 14% 20% 16% 27% 6% 7% 8% 7 2021 2022 10% Rozwój linii torebek poprzez poszerzenie kolekcji Young 35% 49% skierowanej głównie do młodszej grupy klientów Torebki Portfele Walizki Rozszerzenie oferty ubrań i

  8. Slide 8: Wyniki finansowe 4Q22

    8 02 WYNIKI FINANSOWE 4Q22 Elegance& Young

  9. Slide 9: Wyniki 4Q22

    PRZYCHODY 136,7 mln PLN +29% r/r WYNIKI 4Q22 MARŻA BRUTTO NA SPRZEDAŻY 62,6% -0,5 p.p. r/r 9 EBIT 34,6 mln PLN +24,4% r/r MARŻA EBIT 25,3% -0,9 p.p r/r. 29,0 mln PLN Elegance& Young ZYSK NETTO +33% r/r

  10. Slide 10: Rekordowa sprzedaż w 4Q22

    Kwartalna sprzedaż REKORDOWA (mln PLN) SPRZEDAŻ W 4Q22 76,1 38,3 53,5 79,9 106,0 64,3 86,8 118,2 136,7 23,1  29% wzrost r/r sprzedaży e-commerce ze względu na 17,6 dalszy rozwój sprzedaży we własnych 15,7 e-sklepach i marketplace’ach oraz poszerzenie 5,4 12,7 65,6 52,0 asortymentu. 16,9 51,0 7,6 35

  11. Slide 11: Utrzymanie wysokiego poziomu marży brutto na sprzedaży

    Kluczowe elementy wpływające UTRZYMANIE WYSOKIEGO POZIOMU na marżę brutto: MARŻY BRUTTO NA SPRZEDAŻY koszt zakupu koszty transportu Kwartalna marża brutto na sprzedaży 63,8% poziom kursu PLN/USD 63,1% 63,0% 63,1% 62,6% 62,3% 62,1% poziom przecen 61,8% 11 popyt konsumpcyjny 59,6% Dalsza optymalizacja

  12. Slide 12: Optymalizacja kosztów

    Koszty sklepów własnych/ m2 OPTYMALIZACJA (PLN, MSR17) 23% r/r KOSZTÓW 596 656 660 83 553 84 535 78 471 75 65  Koszty sklepów własnych/m2 wzrosły o 23% 65 271 263 358 362 206 226 r/r w 4Q22. Kluczowe powody to: 61 52 303 205 188 109 55 127  23% r/r wzrost kosztów czynszów/m2 , w 126 282 292 301 31

  13. Slide 13: On-line to większość EBITu

    Podział wyniku na działalności podstawowej (mln PLN, MSSF16) ON-LINE TO 40,0 16,5 -0,7 17,4 7,2 18,5 34,5 6,8 28,8 29,1 WIĘKSZOŚĆ EBITU 30,0 5,8 3,6 7,4 20,0 15,1 3,2 14,2 1,8 13,1  Kanał on-line to największy w 4Q22 5,8 10,0 10,0 8,3 1,3 kontrybutor do wyniku operacyjnego Grupy. 8,2 0,6 9,8 1,9 11

  14. Slide 14: Dalsze wzrosty wyników w 4Q22

    DALSZE WZROSTY mln PLN, MSSF16 4Q21 4Q22 r/r Przychody 106,0 136,7 28,9% WYNIKÓW W 4Q22 Marża brutto na sprzedaży (%) 63,0% 62,6% -0,5 pp. Koszty SG&A 38,1 51,1 34,1%  Wysoki dwucyfrowy wzrost sprzedaży % sprzedaży 35,9% 38,5% -1,9 pp. zarówno w off-line i on-line. Zysk operacyjny 27,8 34,6 24,4% 

  15. Slide 15: Rekordowy wynik w 2022

    REKORDOWY mln PLN, MSSF16 2021 2022 r/r Przychody 277,7 405,9 46,2% WYNIK W 2022 Marża brutto na sprzedaży (%) 62,6% 63,0% 0,4 pp. Koszty SG&A 121,7 166,3 36,7%  Wysoki dwucyfrowy wzrost sprzedaży ze względu na korzystne dynamiki on-line i % sprzedaży 43,8% 41,0% -2,8 pp. offline oraz intensywny ro

  16. Slide 16: Zabezpieczone zapasy na 1H23

    Zapasy versus zapasy/ m2 ZABEZPIECZONE 13 599 150,0 14 000 ZAPASY NA 1HY 23 130,0 10 925 10 730 10 931 11 943 13 042 12 000 10 195 9 645 110,0 8 591 10 000 90,0 8 000  Zapasy wzrosły o 27% r/r ze względu na 70,0 większe zatowarowanie (przygotowanie do 50,0 112,1 125,7 130,4 6 000 104,5 103,0 103,0

  17. Slide 17: Zadłużenie netto

    Kwartalne wydatki inwestycyjne (mln PLN) ZADŁUŻENIE NETTO (MSR 17) 3,1 1,9 2,9 2,1  W 4Q22 wydatki inwestycyjne związane 0,3 1,1 1,1 głównie z IT, e-commerce i inwestycjami 0,1 0,1 w salonach 4Q20 1Q21 2Q21 3Q21 4Q21 1Q22 2Q22 3Q22 4Q22 Zadłużenie netto 17  Niższy poziom zadłużenia wynika ze (mln

  18. Slide 18: Kontrola cyklu gotówki

    Przepływy kwartalne KONTROLA CYKLU (mln PLN) 42,8 mln PLN 16,8 mln PLN GOTÓWKI 26,3 17,5 55,9  Pozytywne i stabilne r/r przepływy -1,1 -3,3 operacyjne: zysk brutto -35,9 skompensowany wyższy stanem 4Q21 4Q22 zapasów. Przepływy operacyjne Przepływy inwestycyjne Przepływy finansowe  Wydatki inwestyc

  19. Slide 19: Podsumowanie 2022

    Dynamiczne wzrosty sprzedaży, 01. szczególnie sprzedaży zagranicznej – 29% wzrostu r/r PODSUMOWANIE 2022 Wysoka marża brutto na sprzedaży – 02. blisko 63% Kontrola kosztów operacyjnych – 19 03. dynamika zgodnie ze wzrostem przychodów Bezpieczny poziom zapasów – 130 mln 04. PLN na 1H23 Elegance& Youn

  20. Slide 20: Plany 2023+

    20 03 PLANY 2023+ Elegance& Young

  21. Slide 21: Dalsze wzrosty w 1Q23

    DALSZE WZROSTY W 1Q23 Pomimo wysokiego poziomu inflacji i stóp procentowych Grupa odnotowała wysoką dynamikę wzrostu w 1Q2023. Zmiana Styczeń- Styczeń- Przychody (w mln zł) Marzec 2023 Marzec 2022 21 (r/r) Segment detaliczny * 85,3 56,7 51% Segment B2B 11,2 7,5 47% Przychody razem 96,5 64,3 50% Eleg

  22. Slide 22: Grupa dobrze przygotowana do 1Q23

    GRUPA DOBRZE PRZYGOTOWANA DO 1Q23 Klienci detaliczni 22 Szeroki wybór kolekcji torebek, akcesoriów, odzieży i butów Posiadany zapas w naszym Szeroka gama walizek i akcesoriów do podróży – przygotowanie na centrum logistycznym jest rosnący powrót do podróżowania. naszym zabezpieczeniem na następne mi

  23. Slide 23: Cel na 2023: e-sklepów i marketplace'ów

    CEL NA 2023: 8 E-SKLEPÓW I 45 MARKETPLACE’ÓW 23 Elegance& Young

  24. Slide 24: Rozwój poza granicami Polski

    ROZWÓJ POZA GRANICAMI POLSKI  Planujemy dalszy rozwój geograficzny również poprzez salony własne.  Trzy-stopniowy proces wchodzenia na nowe rynki zagraniczne: • zewnętrzne marketplace’y – budowa świadomości marki, 24 • własne e-sklepy, • własne salony.  W 2023 roku chcemy być obecni z naszymi skl

  25. Slide 25: Salony i powierzchnia w 2023 roku

    25 salony 2021 2022 2023 salony 2021 2022 2023 PL 100 96 97 PL 8 219 7 952 8 052 CZ 5 6 8 CZ 415 508 680 HU 1 3 4 HU 86 249 330 DE 0 0 3 DE 0 0 160 10 000 M2 RO 0 0 2 RO 0 0 157 W 2023 ROKU Elegance& Young UAH 10* 10* 10* UAH 880 880 880 Razem 116 115 124 Razem 9 600 9 589 10 259

  26. Slide 26: Własne centrum logistyczne to przewaga Grupy

    WŁASNE CENTRUM LOGISTYCZNE TO PRZEWAGA GRUPY 26 Posiadamy własne Centrum obsługuje Centrum posiada centrum logistyczne zamówienia na 13 900 m2, zostało w Palmirach wszystkie kraje, rozbudowane w 2020 w których jesteśmy roku obecni Elegance& Young

  27. Slide 27: Wydatki inwestycyjne na 2023

    Powody wstrzymania rozbudowy: WYDATKI INWESTYCYJNE NA 2023 Niepewna sytuacja makroekonomiczna  Rozbudowa centrum logistycznego wstrzymana do 2024 r.  Modernizacja i wyposażenie nowych salonów – ok. 11 mln PLN Wysokie koszty budowy  Dalszy rozwój e-commerce – planowane inwestycji 27 w IT i e-comme

  28. Slide 28: Podtrzymane plany na 2023

    SZANSE PODTRZYMANE PLANY dalsze wzrosty sprzedaży walizek NA 2023 dotarcie z ofertą do szerszej grupy klientów rozszerzenie asortymentu sprzedaży 1 Kontynuacja dwucyfrowych dynamik zagranicznej sprzedaży, szybszy wzrost przychodów zagranicy niż w kraju RYZYKA inflacja oraz koszty energii 28 2 Stabil

  29. Slide 29: Spółka dywidendowa

    SPÓŁKA DYWIDENDOWA (mln PLN, dywidendy pokazane pod rok, z którego nastąpiła wypłata) Dywidenda na 1 akcję 0,06 0,66 0,83 0,84 1,0 3,03 60,0 55,4 50,0 29 40,0 30,0 18,2 20,0 15,0 15,2 11,9 9,3 10,0 0,0 0,0 0,0 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021  Powrót do wypłaty dywidendy po pandemii. Eleganc

  30. Slide 30: Podsumowanie Grupa Wittchen

    Rozwój e-commerce wspierany 01. marketingiem i nowoczesną GRUPA WITTCHEN logistyką PODSUMOWANIE Rozwój poza granicami Polski, 02. zarówno on-line jak i off-line Nakłady inwestycyjne głównie 30 03. związane z e-commerce Zapas w magazynie pozwalający 04. na wzrost mimo zawirowań w łańcuchach dostaw El

  31. Slide 31: Pytania i odpowiedzi

    31 04 PYTANIA I ODPOWIEDZI Elegance& Young

  32. Slide 32: Slajdy pomocnicze

    32 05 SLAJDY POMOCNICZE Elegance& Young

  33. Slide 33: Prosta struktura grupy kapitałowej

    PROSTA STRUKTURA GRUPY KAPITAŁOWEJ Wittchen S.A. właściciel centrum biurowo-logistycznego w Palmirach, zakup i sprzedaż towarów Grupy, zawieranie umów najmu salonów firmowych, właściciel znaków towarowych WITTCHEN i licencjobiorca znaku V VIP COLLECTION. 33 100% 100% 100% 100% 100% 100% Wittchen Wit

  34. Slide 34: Własne e-sklepy w krajach

    WŁASNE E-SKLEPY W 6 KRAJACH budują renomę marki Wittchen 34 działają w języku lokalnym posiadają lokalne formy płatności obsługiwane są przez centrum Elegance& Young logistyczne w Palmirach

  35. Slide 35: Nagrody

    WITTCHEN S.A. NAGRODY Wittchen S.A. znalazł się wśród laureatów rankingu spółek o najszybszym wzroście wartości w ostatnich trzech latach. 35 Uzyskaliśmy kolejne wyróżnienie z Ceneo w rankingu sklepów internetowych w kategorii Moda i dodatki. Nr 1 w 2021, 2018 i 2017 wittchen.com W kategorii Moda i

  36. Slide 36: Prezes Jędrzej Wittchen Prezesem Roku

    PREZES JĘDRZEJ WITTCHEN PREZESEM ROKU W PLEBISCYCIE GAZETY PARKIET 36 Elegance& Young

  37. Slide 37: Stabilna liczba sklepów

    STABILNA LICZBA SKLEPÓW Liczba sklepów 4Q20 1Q21 2Q21 3Q21 4Q21 1Q22 2Q22 3Q22 4Q22 Polska 103 103 102 102 100 97 96 97 96 Czechy 4 4 4 5 5 6 6 6 6 Węgry 0 0 0 0 1 1 1 3 3 Ukraina (franczyza) 10 10 10 10 10 10 10 10 10 Razem 117 117 116 117 116 114 113 116 115 Liczba sklepów 4Q20 1Q21 2Q21 3Q21 4Q21

  38. Slide 38: Stabilna powierzchnia

    STABILNA POWIERZCHNIA m2 4Q20 1Q21 2Q21 3Q21 4Q21 1Q22 2Q22 3Q22 4Q22 Polska 8 317 8 317 8 274 8 274 8 219 7 946 7 909 8 000 7 952 Czechy 285 285 285 415 415 508 508 508 508 Węgry 0 0 0 0 86 86 86 249 249 Ukraina 880 880 880 880 880 880 880 880 880 Razem 9 482 9 482 9 439 9 569 9 600 9 420 9 383 9 6

  39. Slide 39: Powierzchnia biurowa i logistyczna

    POWIERZCHNIA BIUROWA I LOGISTYCZNA Centrum Logistyczne 2 Parametry Budynek biurowy Centrum Logistyczne 1 (nowa hala magazynowa) Koszt budowy (bez kosztów 17 708 tys. 13 608 tys. 16 316 tys. związanych z zakupem gruntu) Oddany do użytkowania 25.10.2017 r. 31.12.2010 r. 16.07.2020 r. 39 Kubatura 11 28

  40. Slide 40: Klienci detaliczni i biznesowi

    KLIENCI DETALICZNI KLIENCI DETALICZNI I BIZNESOWI Klienci naszych sklepów stacjonarnych, e-sklepów i marketplace’ów 83% przychodów w 4Q22 40 KLIENCI BIZNESOWI Partnerzy biznesowi krajowi (sprzedaż akcesoriów, współpraca z Lidl) i zagraniczni (hurt) 17% przychodów w 4Q22 Elegance& Young

  41. Slide 41: Kwartalne wyniki finansowe MSSF16

    KWARTALNE WYNIKI FINANSOWE MSSF16 mln PLN 4Q20 1Q21 2Q21 3Q21 4Q21 1Q22 2Q22 3Q22 4Q22 Przychody 76,1 38,3 53,5 79,9 106,0 64,3 86,8 118,2 136,7 Zysk brutto na sprzedaży 45,3 23,7 33,8 49,7 66,8 40,1 55,4 74,6 85,5 Marża (%) 59,6% 61,8% 63,1% 62,1% 63,0% 62,3% 63,8% 63,1% 62,6% Koszty SG&A 28,8 24,3

  42. Slide 42: Kwartalne wyniki finansowe MSR17

    KWARTALNE WYNIKI FINANSOWE MSR17 mln PLN 4Q20 1Q21 2Q21 3Q21 4Q21 1Q22 2Q22 3Q22 4Q22 Przychody 76,1 38,3 53,5 79,9 106,0 64,3 86,8 118,2 136,7 Zysk brutto na sprzedaży 45,3 23,7 33,8 49,7 66,8 40,1 55,4 74,6 85,5 Marża (%) 59,6% 61,8% 63,1% 62,1% 63,0% 62,3% 63,8% 63,1% 62,6% Koszty SG&A 29,5 24,7

  43. Slide 43: Bezpieczny bilans

    BEZPIECZNY BILANS 4Q21 4Q22  Dominującą pozycję w Aktywa trwałe 150,5 143,4 rzeczowych aktywach rzeczowe aktywa trwałe 71,9 72,6 trwałych stanowią siedziba aktywa niematerialne i goodwill 27,5 27,4 spółki w Palmirach, centrum aktywa z tytułu prawa do użytkowania 48,6 42,0 logistyczne i inwestycje A

  44. Slide 44: Firma rodzinna, stabilny akcjonariat

    Pozostali 24,56% FIRMA RODZINNA, STABILNY AKCJONARIAT Jędrzej i Monika Wittchen 75,44% Liczba % udział akcji/głosów Jędrzej i Monika Wittchen 13 798 514 75,44% pośrednio przez Gold pośrednio przez 13 124 046 71,75% Town Gold Town bezpośrednio Jędrzej 71,75% 40 160 0,22% Wittchen bezpośrednio Monika

  45. Slide 45: Słownik pojęć

    SŁOWNIK POJĘĆ SEGMENT B2B Przychody od klientów biznesowych. SEGMENT B2C Przychody od klientów detalicznych. SPRZEDAŻ (PLN/M2 NA M-C) Kwartalna sprzedaż (sklepy, internet, pozostała sprzedaż)/ średnia pracująca powierzchnia / 3. 45 KOSZTY SKLEPÓW WŁASNYCH/M2 Kwartalne koszty sklepów własnych/ średni

  46. Slide 46: Kontakt

    /wittchen KONTAKT /wittchen /wittchencom /WittchenPolska /Wittchen-s.a. WITTCHEN S.A. Palmiry, ul. Gdańska 60 05-152 Czosnów KONTAKT DLA INWESTORÓW [email protected] tel: +48 882 434 150

Wittchen — Q4 2022 Earnings Presentation on 6ix